Bola raz jedna hrachová krajina, v hrachovej krajine hrachová dedina... Dňa 2.7. 2016 sa v našej obci uskutočnil III. ročník celodennej akcie pre detičky s názvom „Hrachová cesta do rozprávky“. Obec Hrachovište má len 708 obyvateľov ,napriek tomu sa na realizácii tohto podujatia podieľalo vyše 120 dobrovoľníkov prevažne z našej obce, ale aj blízkeho okolia. Mnoho návštevníkov neskrývalo prekvapenie nad tým, že v takej malinkej obci, ako je Hrachovište, sa nájde toľko ochotných ľudí, ktorí sa neváhajú zapojiť a obetovať svoj voľný čas výmenou za radosť v detských očkách.

V tomto roku sme mali možnosť privítať v Hrachovišti rekordný počet a to vyše 500 detí. To je vyše tisíc rozradostených očiek. Doobedňajšia časť akcie bola orientovaná do priľahlého lesíka, kde na deti čakalo neuveriteľných 63 rozprávkových postavičiek, rozmiestnených do 13. stanovíšť. Na každom stanovišti deti plnili tematické úlohy a za ich splnenie boli obdarované rôznymi odmenami. Odmeny boli na veľkú radosť rodičov nie len sladké ale i zdravé, okrem sladkostí dostali deti aj ovocné šťavy a ovocie. Tento rok deti hľadali v lesíku vajce, ktoré išlo na vandrovku. Pre malinkých pátračov, malo vajce pripravených 500 kinder vajec. Po ceste lesíkom mohli detičky stretnúť aj pospevujúcich si trpaslíčkov, či vlka číhajúceho na tri prasiatka. Na trase sa vyskytovali už tradične opäť živé zvieratká. Deti si mohli zajazdiť na koníkoch a na stanovišti somárik otras sa, si mohli pohladkať oslicu Agátku, ktorá k nám zavítala až z Rakoľúb. Cestou z lesíka cez dedinu mohli rodinky využiť „hraško taxi“ (fúriky oblečené do hrachového kabátika s vlajočkou hraško taxi) , alebo konský povoz, na ktorom si mohli skrátiť cestu k ďalšiemu dobrodružstvu. Poobede na lúke vedľa obecného úradu, boli pre deti prichystané rôzne atrakcie, ako kreatívne dielne, nafukovadlá a skákadlá, vystúpenie tancujúcich zvieracích maskotov CRAZY CHICHI, výroba balónových zvieratiek, hrachová tombola, bohaté bufetové občerstvenie...Vyvrcholením akcie bola úžasná penová párty, ktorú si užili nie len tí najmenší. Obec Hrachovište týmto ďakuje ešte raz všetkým dobrovoľníkom i zúčastneným a tešíme sa za rok dovidenia v „Hrachovej ceste do rozprávky“